اطلاعات ایسلند، بیشتر بدانیم … !

اطلاعات کلی درباره ایسلند

ایسلند (Ísland) یکی از شمالی ترین کشورهای اروپا است. این کشور جزیره ای می باشد و در شمال اقیانوس اطلس قرار دارد. شهر ریکیاویک پایتخت آن است و بزرگترین شهر آن کشور محسوب می شود. جمعیت ریکیاویک در مارس سال 2018 به 350.710 نفر می رسید. زبان رسمی این کشور ایسلندی است و پول رایج آن کرونای ایسلند می باشد.

۹۳٫۳۶ درصد مردمی که در این کشور زندگی می کنند، نژاد ژرمن ها هستند. بقیه نیز مهاجرانی هستند که از سایر کشورهای اروپایی به ایسلند آمده اند. دین بیشتر مردم این کشور مسیحی است که در حدود 88 درصد است و بیشتر ایسلندی ها معتقد به آیین پروتستان می باشند.

اطلاعات ایسلند، بیشتر بدانیم ... !

مساحت ایسلند ۱۰۳٬۰۷۰ کیلومتر مربع است. بیشتر جمعیت ایسلند در حدود دو سوم جمعیت آن در حاشیه های جزیره جنوب غرب ایسلند زندگی می کنند. نکته دیگر این است که آتشفشان های زمین ایسلند فعال هستند و هرچند شاید خطر خاصی برای ساکنین نداشته باشند ولی از نظر زمین شناختی می توان در آن آبفشان‌های بسیاری را مشاهده کرد، به خاطر همین قابلیت انرژی زمین‌گرمایی را  بسیار راحت می توان در این کشور یافت.

یک مورد مهم درباره اطلاعات ایسلند ورود اولین انسان ها به این جزیره است، اولین انسان ها در سال 874 در این منطقه ساکن شدند. اینگولفور آرنارسون، یک رئیس قبیله از نروژ با افراد خود به این جزیره آمد و برای همیشه در این جا ساکن شد. بعد ها افراد دیگری نیز به این منطقه مهاجرت نمودند.

ایسلند از سال ۱۲۶۲ تا ۱۹۱۸ زیر مجموعه دانمارک بود. در تاریخ ۱ دسامبر ۱۹۱۸ ایسلند از دانمارک مستقل شد. بعد از آن تا قرن بیستم بسیار فقیر بود.

ایسلند بعد از جنگ جهانی دوم، ماهیگیری خود را صنعتی کرد و از طرح مارشال کمک گرفت و توانست به رفاه نسبی برسد به گونه ای که در حدود سال های 1990 یکی از مرفه ترین کشور ها محسوب می شد.

و این رفاه تا جایی ادامه یافت که از لحاظ شاخص توسعه انسانی در میان کشورهای جهان در سال 2005 رتبه اول را کسب کرد. بازار ایسلند تقریبا آزاد است و در مقایسه با سایر اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه میزان مالیت پایینی را دریافت می کند.

در 2008 نظام بانکداری ایسلند مشکلاتی داشت تاجایی که به درگیری های سیاسی نیز منجر شد و هنوز هم می توان آثار این اختلافات را مشاهده کرد. با این وجود سازمان ملل در سال 2011 اعلام نموده است که ایسلند رتبه چهاردهم را در میان کشورهای توسعه یافته دارد. کشور ایسلند عضو اتحاد شنگن می‌باشد.

اطلاعات از کشور ایسلند

اکنون ایسلند کم‌جمعیت‌ترین کشور عضو پیمان ناتو محسوب می شود. این کشور تنها سازمان عضوی است که ارتش ندارد.

کشور ایسلند از یک جزیره بزرگ و چندین جزیره کوچک تشکیل شده است ایسلند در اقیانوس اطلس قرار دارد. مساحت این کشور برابر است با 102950 کیلومتر مربع. 408 کیلومتر این مساحت را دریاچه ها پوشانده اند. مساحت ایسلند 4 برابر انگلستان است. ایسلند در تولید برق سرآمد سایر کشورهای جهان است. شاخص توسعه انسانی در ایسلند برابر با 9 است. میزان تولید ناخالص داخلی آن 25 میلیارد دلار است. اقتصاد اصلی کشور ماهیگیری است. 39 درصد مردم ماهیگیر هستند. ایسلند با صنعتی کردن ماهیگیری تونست رتبه 5 را در صنایع شیلات در سال 2018 از آنِ خود کند. ایسلند جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی دارد. می توان در پلیتخت این کشور نهنگ ها را مشاهده کرد و از آن لذت برد. ایسلند جانوران بسیاری دارد. همواره تورهای اقیانوسی مختلفی به این کشور رفت و آمد دارند. حجاب در ایسلند آزاد است و به طور کلی آزادی دینی وجود دارد. رفاه مردم در سطح بالایی است و مردم به شاد بودنشان اهمیت زیادی قائل هستند. مردم ایسلند چندان اهل پس انداز کردن نیستند و بیشتر دوست دارند که از زندگی لذت ببرند.

درباره آب و هوای ایسلند هم این مقاله رو از دست ندید.

اطلاعات ایسلند:

جمهوری ایسلند

ایسلند

Lýðveldið

 

Íceland

شعار ملیبلیکه
سرود ملیسرود ستایش
پایتختریکیاویک
بزرگترین شهرریکیاویک
موقعیت جغرافیایی۶۴°۰۸′ شمالی ۲۱°۵۶′ غربی
زبان رسمیایسلندی
نوع حکومتجمهوری چندحزبی
نام حاکمان

• رئیس‌جمهور اولافور راگنار گریمسون

• نخست‌وزیر سیگور اینگی یوهانسون

مساحت۱۰۳٬۰۰۰کیلومتر
آب‌ها۲٫۷
جمعیت۳۵۰۷۱۰
تراکم جمعیت۱٫۳‎/km۲‏ (۱۹۵ام)

تولید ناخالص داخلی

مجموع

(تخمین ۲۰۰۶)

۱۲٬۱۷۲ میلیارد دلار (۱۳۲ام)

سرانه۴۰٬۲۷۷ دلار (۲۰۰۵ میلادی) (۵ام)
واحد پولکرونای ایسلند (ISK)
دامنه اینترنتی.is
پیش‌شماره تلفنی+۳۵۴
اشتراک گذاری:

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها